Do role ‚morálního policisty‘ se nestavím

|

POLITICKÁ ARÉNA

Martin Weiss pro mě ve svém komentáři Zajatci virtuality. Hloupý lidovec, Hitler a morální policisté nenašel dobrého slova. Na to jsem po letech veřejného působení zvyklý, ale tentokrát mě míra osobní záště nutí reagovat.

Především se musím ohradit proti tvrzení, že se „soukám do role morálního policisty“ tím, že jsem upozornil na nechutný výlev libereckého lidovce Daniela Kalendy, který se vysmíval smrti desítek uprchlíků v nákladním autě nalezeném na rakouské dálnici. Ten považuji nepřijatelný nejen proto, že je sprostý a bezcitný, ale protože doslova otravuje naši debatu o migrační krizi, jejích příčinách a jejím řešení.

Kromě toho je pan Kalenda členem strany, jejíž předseda před několika dny obvinil Andreje Babiše z populismu kvůli jeho vyjádření o potřebě lepší ochrany hranic schengenského prostoru. Chtěl jsem proto ukázat, že zatímco političtí konkurenti se kritizují snadno a možná účelově, s nepřijatelnými názory spolustraníků to tak jednoduché není.

Martin Weiss dále píše, že za své současné postavení vděčím Andreji Babišovi a mou rolí je poskytovat mu „kosmopolitní krytí v diplomatických a unijních kruzích“. Pominu-li nelogičnost tohoto argumentu – jak by mohl A. Babišovi poskytovat „krytí“ někdo, kdo by bez jeho podpory nic neznamenal – rád bych panu Weissovi připomněl, že za své postavení vděčím především více než 50.000 voličů, kteří mi dali preferenční hlasy ve volbách do Evropského parlamentu.

V závěru komentáře pak Martin Weiss varuje, že podpora extremistů by u nás mohla ještě vzrůst, kdyby si více lidí všimlo, že „bývalý lobbista ve službách firmy NWR Zdeňka Bakaly… inspektuje politickou mravnost ostatních.“ Nechám stranou, že náplň mého podnikání byla primárně jiná a že se pan Weiss evidentně neznepokojuje vlivem lobbistů neprůhledně napojených na politické špičky.

Neroste ale u nás podpora extremistů zejména proto, že se česká debata o migrační krizi a dalších problémech nevede věcně, ale s pomocí demagogie a nenávistných útoků? Článek Martina Weisse je toho myslím dobrým příkladem.

Přejít na diskusi